W dniach 2-4 marca 2018 roku odbyło się Modlitewne Spotkanie Maturzystów na Św. Górze Grabarce. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 100 osób z całej Polski.

To trzydniowe spotkanie daje możliwość szczególnego skupienia się na modlitwie, wyciszenia i przygotowania duchowego do najważniejszego egzaminu w życiu młodych ludzi. W tym przedmaturalnym okresie, gdzie mają mało czasu na wszystko uzyskują możliwość odprężenia się i zwolnienia tego szalonego tempa. Dzięki temu otrzymują również duchowe wsparcie, wiarę i większą nadzieję na pomyślne zdanie matury.

Spotkanie rozpoczęły nabożeństwa wieczorne, po których odbyło się spotkanie z ojcem Pawłem Szwedem, opiekunem Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce oraz opiekunami duchownymi. Podczas spotkania ojcowie udzielali odpowiedzi na nurtujące pytania maturzystów.

W sobotę, po Świętej Liturgii i wspólnym śniadaniu, maturzyści pomagali w drobnych pracach klasztornych. Po południu odbyło się spotkanie z Jego Ekscelencją Warsanofiuszem, Biskupem Siemiatyckim. Po spotkaniu rozpoczęło się Wsienoszcznoje Bdienije, podczas którego uczestnicy spotkania mieli możliwość przystąpienia do Sakramentu Spowiedzi. Nabożeństwa wieczorne zakończyło poświęcenie i ustawienie Krzyża w intencji tegorocznych maturzystów. Po wspólnej kolacji odbyło się spotkanie z katechetami Markiem Ingaciukiem oraz Igorem Dacewiczem. Podczas spotkania młodzi ludzie mogli dowiedzieć się jak poprawnie powinno się czytać Pismo Święte.

Głównym punktem trzeciego, ostatniego dnia, spotkania była Boska Liturgia, po której odbyło się podsumowanie i zakończenie Modlitewnego Spotkania Maturzystów.

Foto: Jakub Marczuk