W dniach 14 – 16 lutego 2019 roku w Gdańsku odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, które zostały objęte patronatem Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

W tym roku obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej rozpoczęły się już w piątek (14.02) wieczorem, kiedy to pierwsi goście pojawili się w Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego na terenie miasta Gdańsk. Przybyłych Bratczyków powitał przewodniczący Zarządu Centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce – Piotr Giegiel wraz z członkami przekazując tym samym najpotrzebniejsze informacje dotyczące obchodów.

Następnie odbyła się wspólna kolacja, po której zgodnie z harmonogramem rozpoczął się wieczór integracyjny, w czasie którego można było odnowić stare znajomości zawrzeć nowe z osobami z różnych części Polski. Było to możliwe m.in. dzięki pokojom tematycznym, które zostały przygotowane przez Zarządy Diecezjalne. W ten sposób każdy mógł spróbować swoich sił w karaoke, warsztatach z białego śpiewu, rozwiązać quiz a nawet zatańczyć na matach. Dodatkowo dla osób, które lubią spędzać wieczór przy dobrym filmie, umożliwiono jego obejrzenie na sali gimnastycznej.


Dzień święta Spotkania Pańskiego rozpoczęliśmy od Boskiej Liturgii w Cerkwi św. Mikołaja, której przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Grzegorz w asyście zebranego duchowieństwa z całej Polski. Mieliśmy również zaszczyt gościć przedstawicieli lokalnej władzy oraz instytucji, które pomogły nam przeprowadzić obchody w Gdańsku.

Po zakończonym nabożeństwie udaliśmy się na śniadanie, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy województwa Pomorskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć Europejskie Centrum Solidarności, gdzie mogliśmy zasiąść przy okrągłym stole czy nawet za sterami żurawia portowego. Wizyta zgłębiła naszą wiedzę na temat wydarzeń z Sierpnia 80 roku.

Kolejną atrakcją na naszej liście było Muzeum II Wojny Światowej, które jest interesującym miejscem nie tylko ze względu na wartość historyczną, ale również architektoniczną. Zwiedzając mogliśmy skonfrontować naszą wiedzę ze szkoły, która często jest przekazywana tylko na papierze, z autentycznymi eksponatami oraz wystawą multimedialną. To wszystko wywarło na Nas bardzo duże wrażenie.

Wieczór zwieńczyło Nam przedstawienie Teatru Czrevo “Ja j u poli verboju rosła”, który był monodramem w wykonaniu Joanny Troc. Odpowiadał on o losie kobiet na przestrzeni wieków, które zawsze będą tęskniły do wielkiej miłości, szukając szczęścia w małżeństwie. Wszystko zamknęła bardzo ładna scenografia.

Na sam koniec dnia, udało Nam się rozegrać mecz piłki siatkowej, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko grających, ale również kibiców.

W sobotę po wspólnym śniadaniu obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej zakończyły się. Bratczykowie udali się do swoich domów, po drodze odwiedzając jeszcze najciekawsze miejsca na planie miasta Gdańsk. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim przybyłym za poświęcony czas oraz uczestnictwo w wydarzeniu. W obchodach wzięło około 250 osób.

Zarząd Centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce chciałby w tym miejscu podziękować również wszystkim osobom, bez pomocy, których ciężko byłoby zorganizować to święto:

  • Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Gdańsku ks. prot. Dariusz Jóźwik

  • Marszałek Województwa Pomorskiego Sz. P. Mieczysław Struk oraz Pełnomocnik Marszałka Sz. P. Andrzej Kowalczys

  • Wojewoda Pomorski Sz. P. Dariusz Drelich

  • Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Edukacji i Usług Społecznych Sz. P. Piotr Kowalczuk

  • Rektor Politechniki Gdańskiej Sz. P. prof. zw. dr hab. Jacek Namieśnik

  • Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed prof. dr hab. Sylwia Małgorzewicz

  • Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Sz. P. dr Karol Nawrocki oraz Zastępca Dyrektora  Sz. P. dr Tomasz Szturo

  • Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Sz. P. Basil Kerski

  • Dyrektor SP 45 oraz gimnazjum nr 26 Sz. P. Liliana Gdowska

  • Dyrektor Szkoły Specjalnej nr 1 Sz.P. mgr Elżbieta Paprocka

Dziękujemy także obecnym fotografom m.in.: Anastazja Goriełow, Michał Panasiuk, Łukasz Stiepaniuk, Michał Sacharczuk, Dmytro Pokhyliuk