W dniach 11-13.X.2019 r. miało miejsce kolejne wydarzenia Zarządu Centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, a mianowicie XIV Modlitewne Spotkanie Studentów.

W piątek po godzinie 16 zaczęli pojawiać się pierwsi pielgrzymi na św. Górze Grabarce. Pierwszym z punktów, w którym wspólnie uczestniczyli, była wieczernia służona w Cerkwi Przemienienia Pańskiego. Następnie studenci udali się na kolację, po której mieli okazję zagrać w gry planszowe.

Około godziny 20.30, przybyli goście zostali podzieleni na zespoły i ruszyli zdobywać punkty rozmieszczone poza murami św. Góry w ramach gry terenowej. Podczas niej trzeba było wykazać się m.in. wiedzą o Nowym Testamencie, spostrzegawczością, czy też sprytem. Na uczestników czekały do rozwiązania, np.: krzyżówki, puzzle oraz wykreślanki. Całość wieczoru zwieńczyło ognisko, na którym była możliwość wspólnego śpiewu, rozmów oraz cieszenia się z ukończenia gry terenowej.

Sobotę rozpoczęła Liturgia Święta, podczas której studenci uczestniczyli w sakramencie eucharystii. Po śniadaniu rozpoczęły się krótkie prace na rzecz monasteru. Studenci w miłej atmosferze rozmowy grabili liście, trzepali dywany oraz pomogli przestawić szklarnię. Popołudniowy blok rozpoczął wykład na temat ,,Obecności młodych ludzi w Cerkwii”, prowadzony przez biskupa Warsonofiusza oraz arcybiskupa Grzegorza. Przed wieczornym nabożeństwem studenci mieli również okazję posłuchać przygód, które przydarzyły się Tomaszowi Jakimiukowi podczas jego wyprawy do Afryki. Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze, podczas której wszyscy słuchali z zaciekawieniem historii prezentowanych przez mówcę. Wieczór studenci spędzili na rozmowie z ojcem Sylwestrem, który odpowiadał na nurtujące ich pytania oraz sam dzielił się swoim doświadczeniem.

Modlitewne Spotkanie Studentów zwieńczyła w niedzielę Liturgia Święta, po której wspólnie zasiedliśmy do obiadu. W tym roku w Spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, co cieszy ponieważ w stosunku do poprzednich lat liczba uczestników wzrosła.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas, aby przybyć na św. Górę Grabarkę. Wierzymy, że miło spędziliście czas i mogliście na chwilę oderwać się od codzienności. Do zobaczenia już za rok na XIV Modlitewnym Spotkaniu Studentów na św. Górze Grabarce.

Tymczasem zapraszamy na nasze kolejne wydarzenie, Świąteczną Zbiórkę Żywności, która będzie miała miejsce już niedługo. Fotorelacja jest dostępna na naszym FB.