W dniach 24-26.05.2019 r. odbyła się XL Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej w Polsce na św. Górę Grabarkę.

Już od godziny 15 pierwsi pielgrzymi zaczęli rozkładać się na polu namiotowym. Pielgrzymka rozpoczęła się Wieczernią. Sprawowana była ona przez metropolitę Sawę w asyście arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła i biskupa Warsonofiusza.

Po zakończeniu nabożeństwa zebranych pielgrzymów, duchownych, siostry i gości zagranicznych serdecznie przywitał Jego Eminencja. Już na wstępnie przypomniał wszystkim, że: ,,Ten kto wierzy w Zmartwychwstałego, który pokonał śmierć, ten ma życie wieczne. Tym odróżniamy się od wszystkich, którzy tracą sens swego życia, tracąc wiarę.”

Wskazał przy tym, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla nas fundamentem i tę prawdę wiary Prawosławie nieustannie przechowuje – ,,Prawosławie to jest ciągłe głoszenie zmartwychwstałego Chrystusa.”

Kontynuując, Władyka wskazał, że to właśnie łączy wszystkich zebranych na tej pielgrzymce, bo jest to pielgrzymka paschalna.

,,Na to miejsce pielgrzymują ludzie w różnych okresach roku: przy pogodzie i niepogodzie, latem i zimą, wiosną i jesienią, i przynoszą krzyże, w im znanych intencjach – a jest to wyraz ich wiary. Dzisiaj, zwracając się do studentów w Warszawie, powiedziałem im “przyłóżcie uszy do tych ścian, powiedzą wam kim jesteście i jacy powinniście być”, i do was także zwracam się: przyłóżcie swoje uszy do tych krzyży, które tutaj stoją, do tych ścian, które zostały wybudowane na zgliszczach spalonej naszej cerkwi, do tych drzew, które otaczają tą świątynię, i słuchajcie. To, co usłyszycie, starajcie się zachować w waszych sercach. One wam powiedzą o wierze waszych przodków.”

Na koniec Przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, Piotr Giegiel podziękował wszystkim za przybycie i pomoc przy organizacji tego jakże ważnego dla prawosławnej młodzieży wydarzenia.

W związku z jubileuszem ,,Majowej” oraz faktem,  że to dzięki tej inicjatywie narodziło się Bractwo, metropolita odznaczył Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce Orderem Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia.

Na koniec nastąpiło poświęcenie krzyża przez biskupa Warsonofiusza.

Kolejnym punktem programu był wieczór kulturalny, który odbył się niedaleko św. Góry. Rozpoczął się on od rozpalenia ogniska oraz symbolicznie zimnych ogni, które sprawiły  zebranym ogromną radość. Następnie młodzież rozpoczęła wspólną integrację. Śpiew zebranych niósł się po okolicznych lasach. Ostatnim punktem w piątek było specjalnie przygotowane kino plenerowe wraz z leżakami, dzięki czemu pielgrzymi mieli okazję miło spędzić końcówkę dnia.

Sobota rozpoczęła się od Boskiej Liturgii, która ze względu na jubileusz odbyła się na ołtarzu polowym. W asyście arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła, biskupa Warsonofiusza i licznie zgromadzonego duchowieństwa przewodniczył Jego Eminencja Metropolita Sawa. Po nabożeństwie przeszła procesja na miejsce, w którym zostało posadzone czterdzieści wiśni. Zebrani zawiązali na każdej z nich symboliczną wstążeczkę. Na koniec poświęcono wiśniowy sad.

Przed południem rozpoczęło się “40 pytań do …”, na które licznie przybyła młodzież. W tym roku nazwa miała nawiązywać również do jubileuszu, a sama ilość pytań na pewno była większa niż czterdzieści. Dzięki odpowiedziom na anonimowo zadane pytania do duchownych można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W tym czasie rozpoczęła się również gra terenowa, która została zorganizowana po raz pierwszy w historii i która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy musieli m.in. odpowiedzieć na pytania w quizie, czy też znaleźć najstarszy krzyż na św. Górze.

Kolejnym punktem były warsztaty. W tym roku zgromadzeni mieli okazję ponownie spróbować swoich sił w robieniu czotek, co nie jest łatwą sprawą, więc taka powtórka na pewno się przydała i w tym roku. Bratczykowie mogli również udać się na warsztaty śpiewu oraz własnoręcznie upiec prosforki i zabrać je potem ze sobą.

W tym samym czasie odbywał się turniej gry w piłkę nożną, który wygrała młodzież z Warszawy. Każdy również mógł zagrać w siatkówkę. Obie dyscypliny cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony samych grających, ale również kibiców.

Po południu odbyło się spotkanie z byłymi organizatorami pierwszych Pielgrzymek Paschalnych. Podzielili się oni swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami oraz wspomnieniami.

Po wieczornym nabożeństwie pielgrzymi udali się na monasterski cmentarz, na którym sprawowana była panichida za nieżyjących już hierarchów, opiekunów duchowych i zmarłych działaczy Bractwa.

Po kolacji odbyły się spotkania w grupach dyskusyjnych. Do wyboru były takie tematy jak: “Sąd Ostateczny”, “Liturgika”, “Czym jest teologia?”, “Świadkowie Jehowy”. Każdy z nich cieszył się sporym zainteresowaniem wśród zebranych.

Dzień zakończył Akafist do św. Męczennika Młodzieńca Gabriela oraz Boska Liturgia, która rozpoczęła się o północy.

W niedzielę odbyła się Boska Liturgia, a samo spotkanie zakończył wspólny obiad.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas, aby przybyć na św. Górę Grabarkę. Mamy nadzieję, że miło spędziliście czas, poznaliście nowych przyjaciół z całej Polski i nie tylko oraz dowiedzieliście się czegoś więcej o prawosławiu.

Dziękujemy również z całego serca chórom, które mieliśmy zaszczyt gościć podczas nabożeństw: chórowi Parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Siemiatyczach, chórowi Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach oraz Męskiemu Zespołowi Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”.

Do zobaczenia już za rok na XLI Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej w Polsce na św. Górę Grabarkę. Tymczasem wszystkich pełnoletnich zapraszamy na Obóz Roboczy w sierpniu, a samych studentów na Modlitewne Spotkanie na św. Górze Grabarce już w październiku.

Poniżej prezentujmy pierwszą cześć zdjęć, które wykonał Tomek Grześ. Serdecznie mu dziękujemy za to, że był z nami zarówno w dzień, jak i w nocy. W najbliższym czasie pojawią się kolejne zdjęcia, które będzie można znaleźć pod tym artykułem.