W dniach 19-21 maja z Błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbyła się XXXVIII Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę.

Uroczystości rozpoczęły się  Wieczernią, którą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Grzegorz, opiekun Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z ramienia Soboru Biskupów PAKP. który przywitał wszystkich pielgrzymów oraz gości zagranicznych z Estonii, Rumunii, Gruzji, Rosji, Islandii i Syrii. Podczas rozpoczęcia list od J.E. Wielce Błogosławionego Sawy skierowany do młodzieży odczytał ks. Jerzy Kulik. Następnie odbyło się poświęcenie krzyża w intencji wszystkich uczestników pielgrzymki. Dzień zakończył się, wspólnym ogniskiem podczas, którego grupa z Rumunii zaprezentowała swoje  tradycyjne tańce i pieśni. Ognisko było idealną okazją do integracji młodzieży ze wszystkich stron Polski.

Kolejny dzień rozpoczął się Boską Liturgią, której przewodniczył J.E. Biskup Grzegorz po której został oficjalnie nadany tytuł Honorowego Członka Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce ks. Markowi Wawreniukowi, wieloletniemu opiekunowi Zarządu BMP Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Po wspólnym śniadaniu tradycyjnie odbyło się “100 pytań do…” podczas których młodzież mogła uzyskać odpowiedź na nurtujące je pytania na które odpowiadali między innymi J.E Arcybiskup Jerzy oraz J.E. Biskup Grzegorz. Kolejnym punktem programu były warsztaty tematyczne, podczas których uczestnicy mogli nauczyć się robić czotki oraz poznać ludowe pieśni i tańce prowadzone przez zespół “Bylina” z Litwy.W czasie warsztatów odbył się również mecz piłki nożnej, w którym wzięli udział zarówno pielgrzymi jak i duchowni. Była to wspaniała okazja do spędzenia wspólnie czasu w aktywny sposób.Część młodzieży spędziła ten czas z gośćmi zagranicznymi, poznając ich kulturę, język i nawiązując nowe znajomości. Natomiast opiekunowie duchowi Bractw spotkali się aby omówić bieżące problemy w pracy z młodzieżą. Równocześnie odbyło się spotkanie byłych działaczy Bractwa.  Następnie wszyscy udaliśmy się na obiad polowy, po którym odbyły się spotkania w grupach tematycznych. Kolejnym punktem programu było Wsienoszcznoje Bdienije oraz panichida w intencji zmarłych hierarchów i osób związanych z bractwem. Po nabożeństwie wszyscy udali się na spotkanie, które było poświęcone wspomnieniom o św.p.  J.E. Abp. Jeremiaszu, podczas którego został wyświetlony krótki reportaż, a głos zabrali ks. Aleksy Andrejuk, Eugeniusz Czykwin, Anna Demczuk, Paweł Cebulski. W swych słowach opowiedzieli o swoich wspomnieniach i współpracy z Władyką. 

Dzień zakończył się wspólnym przygotowaniem do Sakramentu Eucharystii i spowiedzi pielgrzymów po czym odbyła się Boska Liturgia, którą upiększał śpiew wszystkich uczestników. Wszyscy obecni przystąpili do priczastija. Po nabożeństwie odbyło się podsumowanie tegorocznej “Majowej”.

W niedzielę młodzież miała okazję uczestniczyć w historycznym wydarzeniu poświęcenia cerkwi Wsiech Skorbiaszczych Radost, któremu przewodniczył J.E Wielce Błogosławiony Sawa.

Autor: Anna Nimierowicz
Foto: Justyna Iwaniuk, Marcin Surynowic