W tym roku po raz trzeci spotkaliśmy się na ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, które miały miejsce w Lublinie. Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, a samej organizacji podjęło się Bractwo Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przy współpracy Zarządu Centralnego.

Spotkanie rozpoczęło się wieczornym nabożeństwem Całonocnego Czuwania w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, po której młodzież udała się na kolacje. Wieczór, przybyli goście spędzili grając w piłkę nożną, bądź uczestnicząc we wspólnym śpiewaniu, do którego akompaniowali sami uczestnicy. Do ich dyspozycji był także specjalnie przygotowany śpiewnik, który można było pobrać na telefon. Ten punkt wydarzenia cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Pozwoliło to na wspólne zapoznanie się oraz ,,przełamanie pierwszych lodów” między uczestnikami ze wszystkich diecezji.

Dzień święta Spotkania Pańskiego, tj. 15.02, rozpoczęła Boska Liturgia w cerkwi katedralnej której przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Grzegorza, Jego Ekscelencji Biskupa Warsonofiusza, Jego Ekscelencji Biskupa Andrzeja oraz przybyłego duchowieństwa z Polski i zagranicy. Podczas nabożeństwa obecni byli również przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego i miasta Lublin. 

Po nabożeństwie ze słowem zwrócił się Jego Eminencja Metropolita Sawa, radośnie pozdrawiając młodzież z ich świętem i zwracając uwagę, jak ważna jest obecność młodych ludzi w Cerkwi i jak istotną role pełnią tego typu spotkania. Jego Eminencja wspomniał również czasy, kiedy to młodzież nie mogła oficjalnie się spotykać i organizować takich wydarzeń.

Na koniec Przewodniczący BMP w Polsce Piotr Giegiel przywitał wszystkich na ŚDMP oraz wręczył Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Ablowi tytuł Honorowego Członka Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce przyznane przez XXIX Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, dnia 21.12.2019 r. w Supraślu.

Po śniadaniu, odbyło się krótkie spotkanie z Hierarchami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jego Eminencja Sawa zwrócił się do młodzieży dziękując im za tak liczne przybycie oraz przypomniał, aby uczyli się i nie zapominali o historii swoich przodków. Podziękował również organizatorom za włożony trud w przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w Lublinie.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Lublina w postaci gry miejskiej. Do wyboru były cztery ciekawe trasy, które prowadziły przez najważniejsze zabytki miasta. Każdy z uczestników mógł również skorzystać z usługi przewodnika, bądź ściągnąć specjalną aplikację na telefon, która umożliwiała zapoznanie się z historią miasta w postaci audio. Na zakończenie popołudniowego bloku odbył się spektakl Teatru Panopticum pt. : “Marsz Polonia”.

Po wieczornym nabożeństwie młodzież wzięła udział w teleturnieju, w którym trzeba było wykazać się znajomością m.in. utworów muzycznych, czy posiadać wiedzę na temat Prawosławia w Polsce i na świecie. Zwycięską drużyną okazał się zespół BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej. Na podium stanęło również Bractwo Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej oraz Bractwo Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Ostatnim punktem programu w tym dniu były wspólne tańce podczas zorganizowanej na sali gimnastycznej dyskoteki.

W niedzielę po Boskiej Liturgii uczestnicy udali się na Majdanek, gdzie została odsłużona Panichida, a następnie był czas na zwiedzanie znajdującego się tam muzeum. Celem wizyty było zapoznanie z tragiczną historią tysięcy osób, którzy tam zginęli. Ta lekcja powinna być przestrogą dla wszystkich, aby nigdy więcej nie doszło do podobnych zdarzeń.

W tym roku w Światowym Dniu Młodzieży Prawosławnej w Lublinie uczestniczyło ponad 400 młodych osób ze wszystkich diecezji PAKP jak i goście z Białorusi, Niemiec i Ukrainy.

Serdecznie dziękujemy Bractwu Diecezji Lubelsko-Chełmskiej za organizację wydarzenia oraz młodzieży i duchowieństwu za tak liczne przybycie na Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej w Lublinie.

Zdjęcia: Piotr Sterlingow

Poniżej znajduje się link do albumu, w którym każdy może podzielić się swoimi zdjęciami – do czego gorąco zapraszamy!

To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i pomocy pewnych osób. Chcielibyśmy serdecznie podziękować i wyrazić ogromną wdzięczność:

 • Panu Krzysztofowi Żukowi – Prezydentowi Miasta Lublin,
 • Panu Jarosławowi Stawiarskiemu – Marszałkowi Województwa Lubelskiego,
 • Pani Barbarze Leoniuk,
 • Panu Sergiuszowi Kowalczukowi,
 • firmie “Pod Skrzydłami” Piotr Skopiec i wspólnicy,
 • Lasom Państwowym
 • firmie KABO,
 • Miejskiemu Przedsiębiorstwu Odpadów Białystok,
 • firmie PERŁA,
 • firmie Nałęczowianka,
 • firmie Cisowianka,
 • fundacji KAN VISION,
 • firmie MAKSBUD,
 • firmie PRONAR,
 • sklepowi EKKLESIA,
 • Evangelischer Kirchenbezirk Balingen.

Dziękujemy również miastu Bielsk Podlaski, wójtowi Gminy Orla, Miasto Siemiatycze oraz sieci sklepów Arhelan za współfinansowanie autokaru, którym młodzież BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej mogła dotrzeć do Lublina.