Tegoroczne spotkanie paschalne Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, ze względu na stan pandemii odbyło się w trybie online. Program ograniczono również jedynie do soboty 23 maja. 

Uroczystej Boskiej Liturgii w sobotni poranek, przy znikomym uczestnictwie młodzieży, przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w obecności arcybiskupa Grzegorza i biskupa Warsonofiusza. Młodzież miała szansę wziąć udział w transmisji na żywo, którą przeprowadził zespół cerkiew.pl:

Bezpośrednio po Liturgii, przy cudownym źródle u podnóża Góry Grabarki, miało miejsce poświęcenie wody, a następnie poświęcenie i ustawienie pamiątkowego krzyża na szczycie góry.

Uroczystemu otwarciu pielgrzymki towarzyszyło wręczenie orderów św. równej apostołom Marii Magdaleny, przyznane z okazji przypadającego na ten rok 40-lecia Bractwa. Ordery II stopnia otrzymali opiekunowie Bractwa: ks. Paweł Sterlingow i ks. Marek Jurczuk, a ordery III stopnia otrzymali jego działacze: Jakub Oniszczuk oraz Paweł Matowicki.

W ramach adaptacji tradycyjnych punktów programu “Majowej” do obecnych warunków, po południu przeprowadzono kilka grup dyskusyjnych w formie transmisji na żywo:

Przeprowadzono również transmisje całonocnego czuwania, któremu przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz:

Ostatnim punktem tegorocznej Pielgrzymki Paschalnej było “100 pytań do …”. Ten chyba najbardziej charakterystyczny element “Majowych” odbył się w nieco zmienionej formie, nie tylko ze względu na jego realizację online – w tym roku pytania nie były kierowane do kolegium, a do jednej osoby. Trudu odpowiedzi na ogrom pytań zbieranych przez Bractwo przez cały tydzień podjął się arcybiskup białostocki i gdański Jakub:

Tekst: Michał Mirończuk

Fotografie: Aleksander Wasyluk

Więcej zdjęć na stronie Cerkiew.pl