Zapewne każdy z nas by chciał, aby wakacje trwały jak najdłużej. Niestety, jedyne co pozostało nam w ten wrześniowy czas, to wspomnieć wszystkie miłe chwile spędzone podczas tegorocznej Akcji Lato z Bractwem.

Wraz z początkiem lipca rozpoczął się pierwszy z organizowanych przez Zarząd Centralny obozów – Kolonie w Gładyszowie. Już 2 lipca dwudziestu dziewięciu uczestników wyruszyło pociągiem w kierunku Gładyszowa, aby wraz ze swoimi rówieśnikami miło spędzić tydzień. Zakwaterowani w „Eleosie – Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej”, podczas tych 7 dni skorzystaliśmy z licznych atrakcji, takich jak spływ pontonami po rzece Poprad, wizyta w parku linowym w Krynicy Zdrój oraz Aquaparku w Muszynie, zwiedzanie Muzeum Zabawek, wejście na Jaworzynę Krynicką oraz św. Górę Jawor, wizyta w mini-zoo w Zdyni, a także udział w warsztatach z robienia świec woskowych. Podczas wyjazdu mogliśmy również zwiedzić cerkwie łemkowskie w okolicy.

W tym samym czasie, a konkretnie 3 lipca, rozpoczęły się kolonie w Jastarni, również organizowane przez Zarząd Centralny. Podczas ich trwania uczestnicy mieli okazję zintegrować się na plaży. Wzięli udział w Boskiej Liturgii odprawianej w Gdańsku, zwiedzili trójmiasto, Hel oraz aquapark w Redzie jak również mieli możliwość poznania każdego zakątka Jastarni. Oprócz tego, brali udział w zajęciach organizowanych na terenie ośrodka, które pobudzały kreatywne myślenie oraz ćwiczyły umiejętność pracy w grupie. W koloniach wzięło udział 33 uczestników.

Trzecim z obozów odbywających się w ramach tegorocznej Akcji Lato był obóz harcerski w Suchej Rzeczce organizowany przez 50 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Nika” im. Św. Jerzego. Tematem głównym wypoczynku, w którym wzięło udział blisko 110 uczestników, było „Świat piórem pisany”. W obozie uczestniczyli zarówno harcerze z 50 SzDHiZ oraz 72 BDH, jak i osoby niezrzeszone z całej Polski.

Ostatnim wydarzeniem w ramach spędzania tegorocznych wakacji z Bractwem był obóz roboczy na Świętej Górze Grabarce. Jak co roku przyciągnął on wielu chętnych i młodych ludzi z całej Polski do pomocy przy przygotowaniu tego wyjątkowego miejsca do obchodów związanych ze Świętem Przemienienia Pańskiego. Łącznie zebrało się około 70 wolontariuszy, którzy dwa tygodnie sierpnia przeznaczyli na pomoc na rzecz Monasteru. Już po raz 42. młodzi ludzie rozpoczynając każdy dzień modlitwami porannymi szli z zapałem do wyznaczonych prac takich jak porządkowanie wśród krzyży, grabienie liści, pielenie, malowanie ławek, sprzątanie terenu wokół Świątyń jak i całej Góry, czyszczenie Źródełka, koszenie trawy, a także pomoc w codziennych pracach siostrom. Podczas trwania obozu już od pierwszych dni ruszyła również prosfornia, która prężnie działała na 3 zmiany. Chętnych do pieczenia prosfor na zbliżające się Święto było bardzo dużo, a każda zmiana, czy to poranną czy nocna, z modlitwą wypiekała ich spore ilości. Łącznie udało się upiec ponad 13 tyś. upieczonych prosfor tak aby każdy kto przyjdzie bądź przyjedzie na Świętą Górę Grabarkę nie wyszedł bez chleba liturgicznego. Każdy dzień kończyliśmy wspólnymi modlitwami w Cerkwi przy Iwerskiej ikonie Matki Bożej. Obóz roboczy cechował się wyjątkowy klimatem, gdzie razem naszą małą pielgrzymką na Świętą Górę wnieśliśmy krzyż w intencji wszystkich obozowiczów. Nie były to łatwe dwa tygodnie, a w szczególności okres samego Święta, gdzie każdy z wolontariuszy miał przydzielone dyżury i wraz ze swoim koordynatorem odpowiadał za porządek. Niekiedy był to czas niedospania bądź zmęczenia ale myślimy, że były to również najwspanialsze momenty spędzone w takim klimacie gdzie baterie same się ładowały, czas płynął w magiczny sposób w harmonii z naturą, w ciszy i przede wszystkim w modlitwie.  Czas pełen niezapomnianych przeżyć, odkrywania różnych zakamarków Góry jak również i wielu nowych znajomości.