Tegoroczne wakacje już za nami! Wrześniowe wieczory i noce są już coraz chłodniejsze, dlatego to właśnie dobry moment, aby przypomnieć sobie słoneczne chwile minionych dwóch letnich miesięcy, które upłynęły pod znakiem obozów organizowanych w ramach Akcji Lato z Bractwem. 

Już drugiego dnia po zakończeniu roku szkolnego rozpoczął się pierwszy z organizowanych przez Zarząd Centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce obozów – kolonie w Jastarni. Grupa 30 młodych ludzi wraz z opiekunami spędziła 7 dni nad Morzem Bałtyckim, korzystając z uroków i wielu atrakcji nadmorskich miejscowości. Dzieci odwiedziły Trójmiasto, gdzie wzięły udział w Boskiej Liturgii w gdańskiej cerkwi pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Podczas pobytu na koloniach uczestnicy odwiedzili Hel i Redę oraz dokładnie poznali każde ciekawe miejsce w samej Jastarni, gdzie odbywały się gry terenowe oraz zajęcia ogólnotematyczne.

Na przełomie lipca i sierpnia odbywały się kolonie w Murzasichlu. Licząca 34 osób grupa młodzieży z całej Polski mogła obserwować zapierające dech w piersiach krajobrazy polskich Tatr. Bogaty program wypoczynku w górach zakładał, m.in. spacer nad Morskie Oko, relaks w Termach Chochołowskich, wjazd na Gubałówkę i wizytę w parku linowym. Wspaniałym doświadczeniem była również wycieczka do Krakowa, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu oraz zabytkową starówkę. Punktem programu, którego nie mogło zabraknąć podczas pobytu w Krakowie, była wizyta w krakowskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i modlitwa podczas śpiewanego przez młodzież akatystu. Wspólne wieczory na terenie ośrodka, gry i zabawy wspaniale zintegrowały uczestników, co pozwoliło na zawarcie przyjaźni na lata. 

Trzecim z kolei był Obóz Roboczy na Św. Górze Grabarce. Obóz ten był przeznaczony dla pełnoletniej młodzieży i, jak co roku, przyciągnął wielu chętnych z różnych krańców naszego kraju. Głównym celem obozu było przygotowanie monasteru do obchodów związanych ze świętem Przemienienia Pańskiego, które co roku przyciąga tłumy pielgrzymów. Już po raz 43. młodzi ludzie, rozpoczynając każdy dzień wspólną modlitwą, szli z zapałem do wyznaczonych prac, takich jak, np. porządkowanie krzyży, grabienie liści, pielenie, malowanie ławek, sprzątanie terenu wokół świątyń, czyszczenie źródełka, koszenie trawy. Udzielaliśmy również codziennej pomocy siostrom w bieżących sprawach. Już od pierwszych dni obozu trwała również praca w prosforni, gdzie uczestnicy przez 7 dób, podzieleni na 3 zmiany, wypiekali prosfory – tak, aby każdy, kto przybył na Świętą Górę Grabarkę, nie opuścił tego miejsca bez chleba liturgicznego. Obóz Roboczy cechuje się wyjątkowym klimatem i atmosferą. Uczestnicząca w nim młodzież wykonała swój krzyż i w krótkiej, acz uroczystej pielgrzymce wniosła go na Świętą Górę. Został ustawiony obok cerkwi w intencji wszystkich obozowiczów. Były to niezwykle wymagające dwa tygodnie, zwłaszcza okres  samego święta. Niekiedy był to czas niedospania i zmęczenia, jesteśmy jednak przekonani, że były to również wspaniałe momenty pozwalające na duchowy odpoczynek.

Ostatni z obozów tegorocznej Akcji Lato odbył się pod koniec sierpnia. Tym razem wybraliśmy się na malownicze tereny Suwalszczyzny – do miejscowości Giby. Ośrodek położony nad jeziorem Pomorze oferował doskonałe warunki do letniego odpoczynku. 32-osobowa grupa podczas tygodniowego pobytu miała możliwość odwiedzenia pokamedulskiego klasztoru w Wigrach, Muzeum Kanału Augustowskiego oraz aquaparku w Suwałkach. Wspaniałym przeżyciem był udział w spływie kajakowym po Czarnej Hańczy. W drodze powrotnej 28 sierpnia odwiedziliśmy po raz kolejny Augustów, gdzie uczestniczyliśmy w świątecznej Boskiej Liturgii w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Zawitaliśmy także do budującej się cerkwi pw. Augustowskiej Ikony Bogarodzicy, gdzie miejscowy proboszcz zapoznał nas z historią parafii w Augustowie oraz codziennym funkcjonowaniem tej wspólnoty.

Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłych latach organizowane przez nas obozy będą cieszyły się jeszcze większą popularnością. Jesteśmy szczęśliwi, że wszystkie z nich odbyły się bez przeszkód, zaś ich uczestnicy bezpiecznie, wzbogaceni o bagaż nowych doświadczeń i wspomnień, powrócili do swoich domów. Mamy nadzieję, że nie żałujecie spędzenia wakacji razem z Bractwem Młodzieży Prawosławnej!