W weekend 11-13 lutego 2022 r. w Białymstoku odbyły się obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Jego organizacji podjął się Zarząd Centralny BMP w Polsce we współpracy z Zarządem BMP Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Z powodu ograniczeń pandemicznych w spotkaniu mogła wziąć udział jedynie ograniczona liczba uczestników, mimo to prawosławna młodzież z całej Polski z dużym zaangażowaniem włączyła się w obchody swojego święta.

Wydarzenie rozpoczęło się molebnem w białostockim soborze św. Mikołaja. Wieczorem w klubie Fama miał miejsce wieczór kulturalny. O jego doskonałą oprawę muzyczną zadbał białoruski zespół Kalinka oraz DJ Amore – Dawid Charkiewicz.

Sobotni poranek zaczął się od wizyty na lodowisku miejskim. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie nowopowstałego Muzeum Pamięci Sybiru oraz spacer po Białymstoku. O 17.00 w soborze św. Mikołaja rozpoczęło się całonocne czuwanie, podczas którego wielu uczestników przystąpiło do sakramentu spowiedzi. Po zakończonym nabożeństwie młodzież wraz z duchowieństwem przeszła na białostocki Rynek Kościuszki. Odbył się tam spontaniczny koncert kolęd, który przyciągnął uwagę wielu białostoczan. Późnym wieczorem w miejscu naszego zakwaterowania – Szkole Podstawowej nr 9 – miały miejsce spotkania w grupach tematycznych dotyczące chrześcijańskiego pojmowania miłosierdzia oraz cudów.

Kulminacyjnym momentem obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej 2022 była niedzielna Boska Liturgia celebrowana przez Ich Ekscelencje Arcybiskupa Białostocko-Gdańskiego Jakuba, Arcybiskupa Bielskiego Grzegorza oraz Biskupa Supraskiego Andrzeja. Po nabożeństwie młodzież, duchowieństwo oraz władycy udali się na wspólny obiad do pobliskiego Centrum Kultury Prawosławnej. Ostatnim punktem naszego programu był grill zorganizowany na terenie parafii św. Ducha w Białymstoku.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej 2022 składamy na ręce Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego, Wiceprezydenta Pana Rafała Rudnickiego oraz Pani Edyty Mozyrskiej, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu. Dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 9, Klubu Fama, Białostockiego Ośrodka Kultury i Muzeum Pamięci Sybiru. Jesteśmy również niewymownie wdzięczni wszystkim naszym sponsorom, wśród których znalazły się firmy: Wędzarnia Dunikowscy, Krynka, Pronar, Arhelan, TOBO oraz KAN. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do naszych patronów medialnych, redakcji Przeglądu Prawosławnego, Radia Orthodoxia, Radia JARD, portalu cerkiew.pl, TVP3 Białystok, Polskiego Radia Białystok, Gazety Współczesnej, Kuriera Porannego oraz białoruskiego tygodnika Niwa.