Dnia 15 lutego 2025 roku, w dniu święta Spotkania Pańskiego, w Warszawie odbyły się Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Uroczystości rozpoczęły się od Boskiej Liturgii sprawowanej w Katedrze Metropolitalnej pw. Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie przez JE Wielce Błogosławionego Sawę, Metropolitę Warszawskiego i całej Polski, w asyście JE Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, JE Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego, JE Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego oraz licznie zgromadzonego duchowieństwa. W homilii Metropolita Sawa zwrócił się ze szczególnym słowem do uczestników obchodów, przestrzegając przed złem, które możemy znaleźć na każdym kroku we współczesnym świecie. Eminencja wskazał także na podobieństwo między Świętem Spotkania Pańskiego a spotkaniem młodzieży – jak Symeon spotkał w świątyni Chrystusa, Bogoczłowieka, tak i młodzież spotyka się, aby przyjąć wspólnie Chrystusa w trakcie sakramentu Św. Eucharystii – niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania czy języka.


Podczas Spotkania na hali OSiR Mokotów do uczestników zwrócił się JE abp Grzegorz, wskazując na potrzebę powrotu do soborowego rozwiązywania problemów oraz wielką wartość współpracy międzynarodowej. Przypomniał także, że w tym roku obchodzimy 1700. rocznicę I Soboru Powszechnego w Nicei, kiedy to ułożono pierwsze 7 artykułów Symbolu Wiary – tekst, którym publicznie wyznajemy wszystkie prawdy naszej wiary, to, w co wierzymy. Głos zabrała również Aleksandra Rogoza – przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, Pan Rafał Miastowski – Burmistrz Dzielnicy Mokotów, oraz Pani Katarzyna Bornowska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego.


Za pracę na rzecz Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce i całego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Orderami Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia nagrodzono p. Jakuba Siemieniuka, p. Grzegorza Garbuza, p. Krzysztofa Rosińskiego i p. Adriana Krukowskiego.


Następnie odbyły się spotkania z matką Miriam (Jurczuk), polską mniszką mieszkającą w Jerozolimie, oraz Athanasiosem Katigasem, greckim taksówkarzem, autorem książki „Łzy skruchy”. Matka Maria opowiadała o historii pielgrzymowania, które nawiązuje do 40-letniej wędrówki Narodu Wybranego oraz podróży świętych Praojców. Mniszka wspomniała także o tym, że w przeciwieństwie do innych wielkich religii Abrahamowych – islamu i judaizmu, nie nakazuje bezwzględnie pielgrzymowania do świętych miejsc, ale zdecydowanie umacnia w wierze. Z kolei Athanasios Katigas opowiadał o swoich osobistych przeżyciach, o swojej wędrówce od życia pełnego wygód i rozrywek, do pokajanija i skruchy, do tytułowych łez, do których doprowadziło krótkie kazanie duchownego. Autentyczności historii dodawał fakt, że autorowi wielokrotnie załamywał się głos, gdy mówił o swoich uczuciach związanych z nawróceniem.


W przerwie pomiędzy wykładami młodzież uczyła się pieśni „Wiara wieczna, wiara sławna…”, czyli polskiej wersji znanej pieśni paraliturgicznej, której tekst opracował ks. dr ihumen Pantelejmon (Karczewski).


Po wykładach miała miejsce integracja międzynarodowa – grupy młodzieży z Litwy i Belgii przygotowały krótkie prezentacje swoich tańców, po czym nauczyły ich zgromadzoną młodzież. Była to niezwykła okazja do poznania kultury innych narodów.


Kolejnym punktem tegorocznych obchodów była część integracyjna – koncerty. Tym razem przed uczestnikami zaprezentowały się dwa znakomite zespoły – Dawid Szymczuk Band oraz
Czeremszyna, które reprezentują kulturę Podlasia – a więc regionu, w którym odsetek wiernych naszej Cerkwi jest w skali Polski największy, co stanowiło ciekawą odmianę po prezentacji kultury naszych tegorocznych gości zagranicznych. W trakcie koncertów uczestnicy Obchodów mogli się odprężyć po wykładach, wymagających wytężenia umysłu i ducha.


Wydarzenie zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Parafią Prawosławną pw. Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie oraz Parafią Prawosławną pw. Św. Sofii Mądrości Bożej w Warszawie.

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia było Województwo Mazowieckie, Dzielnica Mokotów i OSiR Mokotów, a patronatem honorowym wydarzenie objęli Wojewoda Mazowiecki, Pan Mariusz Frankowski, oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik.

Składamy serdeczne podziękowania za okazaną pomoc, zarówno finansową, jak i rzeczową. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Państwa hojność i wsparcie.


Czekamy zatem z nadzieją, że z Bożą pomocą uda się zorganizować wiele podobnych inicjatyw, które zintegrują młodzież i utwierdzą ją w wierze w Trójjedynego Boga, co z pewnością będzie korzystne dla nich samych i dla wszystkich wokół nich.

autor: Mikołaj Zdrajkowski