Z Błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i
całej Polski w dniach 7-11 maja odbył się wyjazd na „Warsztaty Wolontariatu – Bractwowy wyjazd
na Litwę!” zorganizowany przez Wydział Spraw Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wileńsko-
Litewskiej.

Warsztaty miały miejsce w sali konferencyjnej Monasteru Świętego Ducha znajdującego się sercu
Wilna, w którym nocowali uczestnicy warsztatów. Łącznie zgromadzono ponad 20 uczestników z
obu krajów, w tym młodzież z Krakowa, Warszawy, Szczecina i Białegostoku.
Program wydarzenia łączył elementy edukacyjne, praktyczne oraz kulturalne. Uczestnicy wzięli
udział w cyklu inspirujących wykładów poświęconych: pierwszej pomocy (prowadzonym przez
ratowniczkę medyczną Sandi Gundorovą), opiece paliatywnej (onkolog i chemioterapeuta Leonid
Gatijatullin) oraz zdrowiu psychicznemu (psycholog Tatiana Nemna) prowadzonych w języku
angielskim i rosyjskim (z tłumaczeniem na język angielski).

Kluczowym punktem programu była sesja wymiany doświadczeń pomiędzy wolontariuszami z
Polski i Litwy, podczas której dzielono się swoimi doświadczeniami, zrealizowanymi projektami
oraz planami na przyszłość.
Część praktyczna uwzględniła zorganizowanie koncertu dla podopiecznych domu opieki. Polska
młodzież zaśpiewała kilka utworów w języku polskim, białoruskim i ukraińskim w akompaniamencie
gitary. Mieszkańcy ośrodka nagrodzili występującą młodzież gromkimi brawami.
Z kolei w ramach integracji i wymiany kulturowej młodzież odwiedziła malownicze Troki, gdzie
własnoręcznie przygotowała tradycyjne „Kibinai” (rodzaj dużego pieroga z ciasta drożdżowego).
Ważnym elementem była również gra terenowa na terenie Wilna, która pozwoliła lepiej poznać
miasto i zacieśnić więzi w grupie.

Zwieńczeniem warsztatów było uczestnictwo w Wieczerni i poprzedzające ją ognisko pełne
rozmów, tańców i występ Litewskiej młodzieży grającej na beczkach.
Wyjazd zakończyliśmy uczestnictwem w niedzielnej Świętej Liturgii i obiadem w Wileńskim
Monasterze.
„Warsztaty Wolontariatu – Bractwowy wyjazd na Litwę!” pomogły nam w budowaniu współpracy
pomiędzy prawosławnymi wolontariuszami z Litwy i Polski. Dziękujemy naszym organizatorom po
stronie Litewskiej: ks. Konstantin Łazukin, Julija Pacijenko i Renacie Bavtrelenė, bez których
wyjazd by się nie odbył.
Koordynatorem wyjazdu z ramienia Bractwa był członek Zarządu
Centralnego Dawid Szejbut.
Zdjęcia: Dawid Szejbut






