Relacja z I Modlitewnego Spotkania Uczniów Kończących Gimnazjum

Drukuj
Opublikowano

 

W dniach 9-11 marca 2012 r. w Akademii Supraskiej przy supraskim monasterze p. w. Zwiastowania NMP odbyło się I Modlitewne Spotkanie Uczniów Kończących Gimnazjum, zorganizowane przez Zarząd Centralny Bratwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Celem Spotkania był udział we wspólnych wielkopostnych gowienijach oraz modlitwa za pomyślne zdanie zbliżającego się egzaminu gimnazjalnego. Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczornym nabożeństwem. W czasie kolacji odbyło się spotkanie z o. ihumenem Andrzejem Borkowskim, który opowiedział gimnazjalistom o znaczeniu Wielkiego Postu oraz przedstawił żywoty Trzech Świętych Hierarchów, patronów nauczycieli i uczniów. Następnie odbyły się zabawy integracyjne. W piątkowym spotkaniu udział wzięły także przedstawicielki supraskiego bractwa.

            W sobotę, po Świętej Liturgii i śniadaniu, gimnazjaliści pomogli uporządkować teren parafialnego cmentarza w Podsupraślu oraz posprzątać znajdującą się tam zabytkową kaplicę z 1901r. Popołudniu odbyło się spotkanie z o. Iowem z supraskiego monasteru na temat sakramentów Spowiedzi i Eucharystii, które pomogło młodzieży przygotować się do uczestnictwa w tych sakramentach. Po zakończeniu Wsienoszcznaho Bdienija, został odczytany Kanon przed przyjęciem Świętych Darów. Po kolacji, odbył się mały konkurs wiedzy teologicznej. Gimnazjaliści wykazali się ogromną wiedzą na temat podstaw prawosławnej teologii oraz Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Sobotę, tak jak i piątek, zakończyło wspólne odczytanie modlitw wieczornych. W niedzielę w czasie Świętej Liturgii większość uczestników Spotkania przystąpiła do Świętego Priczastija. Po wspólnym obiedzie nastąpiło krótkie podsumowanie i zakończenie Spotkania

            Uczestnikom bardzo podobał się wspólnie spędzony czas i atmosfera Spotkania. Wyrazili również chęć uczestnictwa w innych inicjatywach organizowanych przez Zarząd Centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Każdy z nich, oprócz duchowych przeżyć i wspomnień, zabrał do domu  ikonkę Supraskiej Matki Bożej, ofiarowanej na pamiątkę przez brać monasterską.

          W imieniu organizatorów i uczestników I Modlitewnego Spotkania Uczniów Kończących Gimnazjum serdecznie dziękuję za ciepłe przyjęcie przez ihumena o. Andrzeja Borkowskiego wraz z braćmi oraz o. Jarosławowi Jóźwikowi za umożliwienie przeprowadzenia Spotkania w Akademi Supraskiej.

FreshJoomlaTemplates.com

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.