Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej w Bukareszcie

Drukuj
Opublikowano

 

W dniach 1-4 września 2016 roku w Bukareszcie odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży

Prawosławnej, którego mottem było „Jezus Chrystus – Radość Życia”. Naszą cerkiew reprezentowało

8 osób, z czterech diecezji oraz 1 duchowny.

 

W uroczystościach wzięła udział młodzież z Patriarchatów Konstantynopolitańskiego,
Aleksandryjskiego, Antiocheńskiego, Jerozolimskiego, Serbskiego, Bułgarskiego, Gruzińskiego; Cerkwi Autokefalicznych z Albanii, Cypru i Grecji. Najliczniej reprezentowana była młodzież z rumuńskich diecezji oraz diaspor z całego świata, między innymi z Nowej Zelandii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Uroczystości zaczęły się od wspólnej modlitwy i odśpiewania hymnu Rumunii oraz hymnu spotkania. Następnie osoby reprezentujące poszczególne Cerkwie, jak i diecezje wniosły flagi narodowe czy regionalne na scenę. Uroczystości inauguracyjne zakończył krótki koncert, podczas którego młodzież miała okazję do wspólnej zabawy.

Następne dwa dni były pod znakiem krótkich zabaw integracyjnych, dyskusji w grupach tematycznych na tematy „Miejsca, roli i znaczenia młodzieży w Cerkwi” oraz „Potrzeby młodzieży i odpowiedź Cerkwi – odpowiednia/nieodpowiednia komunikacja”. Była to niesamowita okazja do wymiany poglądów i doświadczeń z osobami z różnych części świata. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie i poznawanie stolicy Rumunii. Mieliśmy możliwość zwiedzić Muzeum Wsi Rumuńskiej czy Stare Miasto.

Piątkowy wieczór zakończony był konferencją na temat motta spotkania. Zgromadzona młodzież i duchowni wysłuchali przemówienia diakona Sorina Mihalache oraz pani Liany Stanciu Georgescu. Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość zadania nurtujących pytań, które dotyczyły motta. Po konferencji, miała miejsce procesja spod Centrum Konferencyjnego Sala Palatului przez centrum miasta na Wzgórze Metropolitarne.

Sobotni wieczór zakończony był koncertem, zorganizowanym specjalnie na rzecz Spotkania. Młodzież miała możliwość wysłuchania piosenek rumuńskich zespołów, takich jak Smiley, Bare Geatis czy Elena Gheorghe; oraz możliwość zabawy i dalszej integracji.

Kulminacyjnym punktem spotkania była Święta Liturgia, której przewodniczył Jego Świętobliwość Patriarcha Daniel. Święta Liturgia odprawiona była na Ołtarzu Polowym przed Katedrą Narodową, która jest jeszcze w trakcie budowy.

To spotkanie było wspaniałą okazją do zaprzyjaźnienia się z młodymi ludźmi z różnych stron świata, poznania ich poglądów dotyczących różnych problemów związanych z młodzieżą, kultury poszczególnych państw, a co najważniejsze kultury Rumunii.

FreshJoomlaTemplates.com

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.