optionen handel.

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej w Iasi 2017

Drukuj
Opublikowano Maciej Owsiejczuk

W dniach 1-4 września 2017 roku w Iasi odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej w Iasi, którego mottem było „Młodzi ludzie w poszukiwaniu wolności”. Naszą cerkiew reprezentował Jego Ekscelencja Grzegorz, Biskup Supraski, Opiekun Duchowy Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z Ramienia Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego; ojciec Jarosław Jaszczuk, Maciej Owsiejczuk, Przewodniczący BMP w Polsce oraz Ksenia Andrejuk, Wiceprzewodnicząca BMP w Polsce ds. Zagranicznych.

 

W uroczystościach wzięła udział młodzież między innymi z Patriarchatów Konstantynopolitańskiego, Aleksandryjskiego, Antiocheńskiego, Jerozolimskiego, Serbskiego, Bułgarskiego, Gruzińskiego; Cerkwi Autokefalicznych z Cypru i Grecji. Najliczniej reprezentowana była młodzież z rumuńskich diecezji oraz diaspor z całego świata, między innymi z Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Niemiec.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy i odśpiewania hymnu Rumunii oraz hymnu spotkania. Następnie każda delegacja miała możliwość zaprezentowania swojej Cerkwi. Uroczystości inauguracyjne zakończył krótki koncert, podczas którego młodzież miała okazję do wspólnej zabawy.

 

Kolejny dzień był pod znakiem krótkich gier integracyjnych, oraz dyskusji w grupach na temat motta tegorocznego spotkania. Była to niesamowita okazji do wymiany poglądów i doświadczeń z osobami z różnych części świata. Następnie wszystkie zagraniczne delegacje zostały zaproszone na spotkanie z burmistrzem miasta Iasi, podczas którego miały okazję zaprezentowania obecnej sytuacji w swoich Cerkwiach oraz przedstawienia swoich reprezentantów. Sobotni dzień zakończył się konferencją plenarną na temat motta, podczas której zebrana młodzież i duchowni wysłuchali przemówienia ojca Constantina Necula oraz Daniela Buzdugana.

 

Kulminacyjnym punktem spotkania była Boska Liturgia, którą współcelebrował J.E. Grzegorz, Biskup Supraski. Następnie odbył się festiwal kultury rumuńskiej. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość nauczenia się ludowego śpiewu i tańca oraz rzemiosła folklorystycznego. Po festiwalu, miała miejsce parada z Parku Copou przez centrum miasta do Katedry Metropolitarnej. Niedzielny wieczór zakończył się koncertem. Młodzież miała możliwość wysłuchania rumuńskich ludowych pieśni oraz utworów popularnego rumuńskiego zespołu Holograf.

Ostatniego dnia miało miejsce oficjalne zakończenie Międzynarodowego Spotkania Młodzieży Prawosławnej, po którym nadszedł czas pożegnania. To spotkanie było wspaniałą okazją do zaprzyjaźnienia się z młodymi ludźmi z różnych stron świata, poznania kultury poszczególnych państw, a co najważniejsze kultury Rumunii.

 

FreshJoomlaTemplates.com

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.