W dniach 28-31/05/2021 roku odbyła się XLII Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej w Polsce na św. Górę Grabarkę. Po roku przerwy związanej z sytuacją pandemiczną w Polsce i na świecie, wróciła ona do swojej tradycyjnej – stacjonarnej formy, zachowując przy tym wszystkie wymogi sanitarne.

Spotkanie rozpoczęło się Wieczernią, którą sprawował Jego Eminencja Metropolita Sawa w asyście Jego Ekscelencji Arcybiskupa Grzegorza. W trakcie nabożeństwa dokonano poświęcenia wody w istoczniku, tuż za murem św. Góry.

fot. Aleksander Wasyluk
for. Marcin Surynowicz

W słowie skierowanym do młodzieży Jego Eminencja Metropolita Sawa zwrócił uwagę, aby zawsze aktualizować pamięć o wcześniejszych pielgrzymkach i bagażu modlitewnym tych, którzy wcześniej przybywali na to święte miejsce. Hierarcha podkreślił również najważniejszy cel paschalnych pielgrzymek do monasteru na Grabarce, jakim od 42 lat jest zdobywanie bogactwa duchowego i intelektualnego, które umacnia w wierze i daje możliwość pokazywania świtu świadectwa wiary. „Prawdziwie wierzący nie są tylko statystami, a żywymi kamieniami Cerkwi Bożej, budującymi życie prawosławnej społeczności” – konkludował Jego Eminencja.

Po tych umacniających słowach przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce Piotr Giegiel przywitał przybyłe duchowieństwo i wyraził radość, że w tym roku dzięki Bożej łasce stało się możliwe spotkanie stacjonarnie na św. Górze Grabarce.

Piątkowy wieczór, zakończył wieczór kulturalny podczas, którego zgromadzona młodzież mogła spożyć przygotowaną dla nich kolacje oraz wspólnie się zapoznać oraz porozmawiać. Nie zabrakło tradycyjnego śpiewania przy akompaniamencie instrumentów.

fot. Aleksander Wasyluk

Sobotni dzień rozpoczął się od Boskiej Liturgii, po której nastąpiło poświęcenie krzyża w intencji pielgrzymów. Następnym punktem, programu było tradycyjne “100 pytań do …”, które rok rocznie cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Otrzymała ona odpowiedzi na anonimowo zadane pytania. W międzyczasie odbyło się spotkanie na temat Pisma Świętego podczas, którego można było się dowiedzieć jak trudno jest we właściwy sposób interpretować Ewangelię i jak ważne jest pogłębianie swojej wiedzy, aby być świadomym otaczającego nas świata.

fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Marcin Surynowicz

Przed wspólnym obiadem odbyły się warsztaty z gwary “po swojomu”, czyli mieszanki języków pogranicza województwa podlaskiego. Młodzież licznie w nich uczestnicząc, mogła poznać historię tego dialektu, zapoznać się utworami muzycznymi, śpiewanymi w tej gwarze oraz spróbować swoich sił w konkursie, podczas którego należało wykazać się zrozumieniem tej mowy. 

fot. Marcin Surynowicz

Kolejnym punktem programu były grupy dyskusyjne podczas których rozważano problem aborcji, a także debatowano na temat małżeństw. Młodzież mogła również poszerzyć swoją wiedzę na temat Eucharystii oraz poznać jak wygląda monastycyzm w innych krajach świata. Dodatkowo, w tym samym czasie dostępne były warsztaty ze śpiewu chóralnego oraz warsztaty fotograficzne, w którym zebrani z uśmiechem na twarzy i wielką chęcią brała udział. 

fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk

Sobotni wieczór zakończyło Całonocne Czuwanie, Akafist do św. męczennika młodzieńca Gabriela oraz Boska Liturgia. Podczas dwóch ostatnich nabożeństw młodzież sama “tworzyła chór”, śpiewając z wcześniej przygotowanych kartek z tekstami. 

fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk

Serdecznie dziękujemy młodzieży, która w tych trudnych i zabieganych czasach znalazła moment, aby wspólnie przeżywać radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. Dziękujemy również
– opiekunom duchowym, katechetom za to, że przybyła wraz ze swoimi podopiecznymi na to święte miejsce,
– prelegentom spotkań: Igorowi Dacewicz, Markowi Ignaciuk, Grzegorzowi Garbuz, o. dr Piotrowi Pietkiewicz, dr n. med. Małgorzacie Oniszczuk, psycholog Barbarze Kochman, o. Andrzejowi Misiejuk, Łukaszowi Hajuczenia, o. archimandrycie Piotrowi (Dawidziuk), ihumenii Katarzynie (Niczyporuk),
– chórom: Zespół “Armonia” Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” oraz Chórowi przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach,
– mediom: Aleksandrowi Wasyluk, Tomaszowi Grześ, Kamilowi Cywoniuk, Marcinowi Surynowicz za obecność i uwiecznienie “Majowej”
oraz ludziom dobrej woli, sponsorom, wolontariuszom, Zarządom Diecezjalnym za ich trud, poświęcony czas i pomoc.

Przypominamy również o trwającym konkursie Tradycje Paschy Oczami Młodego Człowieka, na zgłodzenia zdjęć czekamy do 14.06.2021 pod adresem bmp.zcentralny@gmail.com

Zdjęcie w tle – Tomasz Grześ

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pierszymi foto relacjami: